Umiejętność Pisania – Dla Dzieci 1-8 Lat
7 września, 2020
Mimo że wiele dzieci i dorosłych używa komputerów, tabletów i telefonów w domu, szkole i pracy, pismo ręczne jest nadal podstawową umiejętnością życiową. Na przykład dzieci, które potrafią pisać płynnie i wyraźnie, lepiej potrafią używać pisma do zapisywania swoich myśli i pomysłów. Kiedy pismo ręczne jest automatyczne, ich pomysły mogą płynąć. Dzieci muszą również pisać, aby odrabiać prace domowe, testy i zadania domowe. Potrzebujemy również umiejętności pisma ręcznego do wykonywania wielu zadań w późniejszym życiu, takich jak pisanie kartek urodzinowych, wypełnianie formularzy i podpisywanie ważnych dokumentów.
Pismo ręczne jest ważną częścią umiejętności czytania i pisania oraz niezbędną umiejętnością na całe życie.

Jak dzieci uczą się pisma ręcznego

Pismo ręczne to złożona umiejętność, która rozwija się z czasem. Aby nauczyć się pisma ręcznego, dzieci muszą łączyć zdolności motoryczne, język, pamięć i koncentrację. Muszą także ćwiczyć i postępować zgodnie z instrukcjami.

Pismo odręczne zaczyna się od bazgrania i rysowania, a następnie przechodzi do tworzenia liter i słów.

Możesz zachęcić swoje dziecko do rozwijania zainteresowania pismem ręcznym, dając mu możliwość rysowania, bazgrania i pisania. To przygotowuje małe dzieci do formalnego pisma ręcznego, którego nauczą się w szkole.

Pismo leworęczne u dzieci

Większość dzieci pisze i rysuje prawymi rękami. Ale niektóre dzieci wybierają lewą rękę. To jest wporządku. Jeśli Twoje dziecko wybiera lewą rękę do pisania, nie ma potrzeby zmuszania go do zamiany rąk.

Dla małych dzieci i przedszkolaków pisanie odręczne polega na rysowaniu i bazgraniu kredkami i kredą. Starsze dzieci uczą się formalnego pisma ręcznego w szkole.

Małe dzieci – rysowanie i wczesne umiejętności pisania ręcznego

Rysowanie to początek pisma ręcznego dla małych dzieci. Małe dzieci zwykle zaczynają interesować się rysowaniem kredką lub kredą od około dwóch lat.

Oto kilka pomysłów, które sprawią, że maluch rysuje, bazgra i „pisze”:

 • Miej pod ręką kredki i papier lub kredę i tablicę. Małe kawałki kredy lub kredki zachęcają dziecko do korzystania z opuszki palca. To pomaga mu nauczyć się trzymać ołówek.
 • Zachęcaj dziecko do rysowania rzeczy, które ją interesują. Na przykład, jeśli twoje dziecko lubi owady, możesz narysować stonogę, a twoje dziecko może dodać wiele nóg. Albo w deszczowy dzień możesz narysować wielką chmurę, a ona może spuścić deszcz.
 • Zapewnij dziecku wiele zajęć, które obejmują ściskanie i szczypanie rzeczy. Może to być nawlekanie dużych koralików, ściskanie i szczypanie ciasta w kształty oraz budowanie z klocków i Duplo. Pomaga to dziecku rozwinąć mięśnie dłoni, których potrzebuje do używania ołówków.
 • Podeprzyj powierzchnię do rysowania swojego dziecka tak, aby znajdowała się pod kątem. Możesz użyć sztalugi lub tablicy. Pomaga to Twojemu dziecku wykonać ruch w dół, który musi być w stanie wykonać, aby później pisać.
 • Unikaj flamastrów i ołówków. Dziecku może być trudno trzymać je, dopóki nie rozwinie małych mięśni dłoni, których potrzebuje do lepszego chwytu.

Przedszkolaki – pierwsze kroki z pisaniem ręcznym

Dzieci zwykle zaczynają rysować proste i okrągłe linie w wieku przedszkolnym. Twój przedszkolak może nawet łączyć te linie i kształty, aby rysować ludzi i przedmioty. Może też zacząć tworzyć listy.

Wiele możliwości rysowania pomoże Twojemu dziecku rozwijać umiejętności potrzebne do pisania odręcznego. Oto, jak możesz pomóc:

 • Podawaj dziecku grube kredki i kredę, aż rozwinie uchwyt na palec i kciuk, którego potrzebuje do trzymania ołówka.
 • Zachęcaj dziecko do śledzenia prostych linii od góry do dołu i od lewej do prawej na stronie, starając się pozostać na nich do końca. Wymyśl historię, aby zwiększyć zainteresowanie tym ćwiczeniem – na przykład „Pomóż temu szczeniakowi znaleźć drogę do domu”.
 • Poćwicz rysowanie okręgów w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, które zaczynają się u góry strony. To jest wzór, którego używamy do tworzenia liter.
 • Gdy Twoje dziecko zyska większą kontrolę nad kredką lub ołówkiem, zachęć je do rysowania prostych ludzików. Jeśli umieścisz zdjęcia swojego dziecka na lodówce lub ścianie, poczuje się dumny ze swojej pracy.
 • Pomóż swojemu dziecku rozpoznać i napisać jej imię, pomagając jej prześledzić litery jej imienia. Na początku być może będziesz musiał położyć rękę na dłoni dziecka, aby mu pomóc.
 • Pomóż swojemu dziecku nauczyć się kolejności alfabetycznej. Zabawnym sposobem nauki jest klaskanie w dłonie w równym rytmie podczas wspólnego wymawiania liter.
 • Daj swojemu dziecku możliwość pisania i rysowania innymi materiałami – na przykład rysowanie linii w piasku lub błocie, rysowanie palcem po literach na znakach, formowanie trójwymiarowych liter z ciasta i tak dalej. Zrób zdjęcia tych rysunków, jeśli chcesz je wydrukować i wyświetlić.
Codzienne czynności, takie jak rysowanie, pisanie list zakupów i pisanie na kartach, mogą pomóc dziecku w nauce pisania.

Oznaki problemów z pisaniem ręcznym u dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Nauka pisania wymaga połączenia umiejętności i zdolności oraz zrozumienia języka. Jeśli Twoje dziecko ma trudności z jedną lub kilkoma z tych umiejętności, może mieć problemy z nauką pisma ręcznego.

Oto kilka wczesnych oznak wskazujących na to, że Twoje dziecko ma trudności z rozwijaniem umiejętności pisania ręcznego w szkole. Twoje dziecko:

 • nadal zamienia ręce podczas rysowania lub pisania odręcznego w pierwszej klasie szkoły. Większość dzieci woli rysować jedną ręką przed pójściem do szkoły, ale niektóre dzieci zaczęły wtedy chodzić do szkoły
 • pisze wolno lub ma trudności z poprawnym rysowaniem liter. Twoje dziecko może potrzebować pomocy w rozwijaniu zdolności motorycznych, aby mogło wykonywać płynne, ostrożne ruchy
 • chwyta ołówek inaczej niż ją uczono lub nie ma mocnego uchwytu ołówka. Słaby chwyt ołówkiem może spowolnić postęp pisma odręcznego Twojego dziecka i utrudnić mu wykonanie pracy w rozsądnym czasie
 • nie interesuje się rysowaniem i pisaniem ręcznym lub unika ich. Twoje dziecko może stracić zainteresowanie pisaniem, jeśli nie ma pewności co do rysowania lub jej pisanie nie jest tak zaawansowane jak pisanie kolegów z klasy
 • ma nieporządny charakter pisma. Może to wyglądać na odwrócone litery, litery nieprawidłowo zamknięte, niespójny rozmiar liter, litery, które nie znajdują się w wierszu i niespójne odstępy między literami i słowami
 • wydaje się, że nie postępuje zgodnie z instrukcjami nauczyciela podczas nauki pisania. Twoje dziecko może mieć problemy z koncentracją, zwracaniem uwagi lub rozumieniem instrukcji nauczyciela.
 • Jeśli zauważysz te znaki, możliwe, że Twoje dziecko nie widzi wyraźnie tablicy, własnego tekstu lub druku w książkach. Lub może mieć dodatkowe potrzeby edukacyjne, które wpływają na rozwój jego pisma ręcznego.

Uzyskiwanie pomocy dotyczącej pisma ręcznego

Porozmawiaj z nauczycielem lub lekarzem pierwszego kontaktu, jeśli zauważyłeś, że Twoje dziecko ma trudności z pisaniem ręcznym. Twój lekarz rodzinny może zalecić Ci umówienie się na wizytę u terapeuty zajęciowego, audiologa lub optometrysty.

Dzieci z trudnościami w pisaniu ręcznym mogą potrzebować dodatkowej pomocy i pomocy. Mogą to być:

 • kątowe tablice do pisania
 • grube ołówki
 • uchwyty ołówkowe
 • papier z kolorowymi kropkowanymi liniami, pogrubionymi liniami lub wypukłymi wypukłymi liniami.
 • Terapeuta zajęciowy może poinformować Cię, jakie środki pomogą Twojemu dziecku.
Nauka pisania to ciężka praca! Chwal wysiłki swojego dziecka. Pomóż jej znaleźć najlepsze listy i zachęć ją do pisania bardziej podobnych do nich. Skoncentruj się na listach, które pisze dobrze, a nie na błędach.