Rozwój Języka u Dzieci 0-8 lat
7 września, 2020
Rozwój języka u dzieci jest niesamowity i jest to rozwój, na który wielu rodziców naprawdę nie może się doczekać. Sekret pomagania dzieciom w nauce języka jest bardzo prosty: dużo czytamy, dużo rozmawiamy i dużo słuchamy.
W pierwszych 12 miesiącach życia dzieci rozwijają wiele podstaw leżących u podstaw rozwoju mowy i języka. Przez pierwsze trzy lata życia rozwijają umiejętności językowe w niesamowitym tempie.

Rozwój języka u dzieci – co musisz wiedzieć

Rozwój języka jest kluczową częścią rozwoju dziecka.

Wspiera zdolność dziecka do komunikowania się oraz wyrażania i rozumienia uczuć. Wspiera także myślenie i rozwiązywanie problemów oraz rozwijanie i utrzymywanie relacji. Nauka rozumienia, używania i czerpania radości z języka jest pierwszym krokiem w nauce czytania i pisania oraz podstawą nauki czytania i pisania.

Jak zachęcić dzieci do wczesnego rozwoju języka

Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do rozwoju mowy i języka jest dużo rozmawiania o rzeczach, które je interesują. Chodzi o to, aby podążać za wskazówkami dziecka, gdy pokazuje ono, czym się interesuje, machając, wskazując, gawędząc lub używając słów.

Rozmowa z dzieckiem

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem i traktuj je jak mówcę, zaczynając od pierwszych 12 miesięcy. Kiedy skończysz mówić, obróć dziecko i poczekaj, aż odpowie. A kiedy Twoje dziecko zacznie gaworzyć, skopiuj swoje dziecko i odpowie. Prawdopodobnie zauważysz, że Twoje dziecko znowu do Ciebie gaworzy. To podtrzymuje rozmowę i jest świetną zabawą.

Odpowiadanie Twojemu dziecku

Gdy Twoje dziecko dorośnie i zacznie używać gestów, możesz reagować na jego próby komunikowania się. Na przykład, jeśli Twoje dziecko potrząsa głową, odpowiedz tak, jakby mówiło „Nie”. Jeśli Twoje dziecko wskazuje na zabawkę, odpowiedz tak, jakby mówiło „Czy mogę to mieć?” Lub „Podoba mi się”.

Kiedy Twoje dziecko zacznie używać słów, możesz powtórzyć i rozwinąć to, co mówi Twoje dziecko. Na przykład, jeśli Twoje dziecko powie „Jabłko”, możesz powiedzieć „Chcesz czerwone jabłko?”

Kiedy dostrajasz się i odpowiadasz dziecku, zachęca to dziecko do komunikowania się. Zdziwisz się, ile Twoje dziecko ma do powiedzenia, zanim jeszcze rozwiną się słowa.

Codzienne rozmowy

Wspólne rozmawianie o tym, co dzieje się w Twoim codziennym życiu, to świetny sposób na zwiększenie liczby słów, które słyszy Twoje dziecko. Możesz rozmawiać o rzeczach, które mają sens dla Twojego dziecka, na przykład o tym, co widzisz lub robisz razem – kluczem jest użycie wielu różnych słów w różnych kontekstach. Na przykład możesz porozmawiać z dzieckiem o drzewie pomarańczowym i pokrojeniu pomarańczy na obiad. Pomaga to dziecku poznać znaczenie i funkcję słów w ich świecie.

Nie ma znaczenia, jeśli Twoje dziecko nie rozumie, ponieważ zrozumienie będzie rosło wraz z rozwojem Twojego dziecka.

Odkąd Twoje dziecko zacznie opowiadać historie, zachęcaj je do mówienia o przeszłości i przyszłości. Na przykład pod koniec dnia można było porozmawiać o planach na następny dzień, robiąc razem listę zakupów lub decydując, co zabrać na wizytę u babci. Albo kiedy wracasz do domu z wyjścia razem, możesz o tym porozmawiać.

Czytanie z dzieckiem

Czytaj i udostępniaj dziecku wiele książek i czytaj bardziej złożone książki w miarę dorastania dziecka. Czytanie pozwala dziecku słyszeć słowa w różnych kontekstach, co pomaga w nauce znaczenia i funkcji słów.

Powiązanie tego, co jest w książce, z tym, co dzieje się w życiu Twojego dziecka, to dobry sposób na skłonienie go do mówienia. Możesz także zachęcić do rozmowy, rozmawiając o interesujących obrazkach z książek, które czytasz z dzieckiem.

Kiedy czytasz na głos z dzieckiem, możesz wskazać wypowiadane słowa. Pokazuje to Twojemu dziecku związek między słowami pisanymi i mówionymi i pomaga dziecku nauczyć się, że słowa są odrębnymi częściami języka. Są to ważne koncepcje dla rozwoju umiejętności czytania i pisania.

Jeśli Twoja rodzina mówi dwoma językami, możesz zachęcić dziecko do rozwoju językowego w obu językach - na przykład angielskim i polskim.

Rozwój języka – pierwsze osiem lat

Oto kilka ważnych rzeczy, które Twoje dziecko może osiągnąć w rozwoju języka w okresie od trzech miesięcy do ośmiu lat.

3-12 miesięcy

W tym okresie Twoje dziecko najprawdopodobniej będzie gruchać i śmiać się, bawić się dźwiękami i zacząć komunikować się za pomocą gestów, takich jak machanie. Gaworzenie jest ważnym etapem rozwoju w pierwszym roku.

Po gaworzeniu często następuje „faza żargonu”, w której Twoje dziecko może brzmieć tak, jakby rozmawiało lub rozmawiało. Jednak na tym etapie to „przemówienie” nic nie znaczy. Pierwsze słowa często zaczynają się około 12 miesięcy.

Możesz usłyszeć gaworzenie, żargon i nowe słowa, gdy Twoje dziecko zbliża się do wypowiedzenia pierwszych słów.

12-18 miesięcy

W tym wieku dzieci często wypowiadają swoje pierwsze słowa ze znaczeniem. Na przykład, kiedy Twoje dziecko mówi „tata”, w rzeczywistości dzwoni do taty. W ciągu następnych kilku miesięcy Twoje dziecko będzie dodawać kolejne słowa do swojego słownictwa. Twoje dziecko rozumie więcej, niż jest w stanie powiedzieć, a także potrafi postępować zgodnie z prostymi instrukcjami. Na przykład Twoje dziecko może Cię zrozumieć, kiedy mówisz „Nie” – chociaż nie zawsze będzie posłuszne!

18 miesięcy do 2 lat

Na drugim roku Twoje dziecko poszerzyło swoje słownictwo i zacznie składać dwa słowa w krótkie „zdania”. Twoje dziecko zrozumie wiele z tego, co mówisz, a Ty możesz zrozumieć, co mówi do Ciebie (przez większość czasu!).

Rozwój językowy jest bardzo zróżnicowany, ale jeśli Twoje dziecko nie będzie miało kilku słów przez około 18 miesięcy, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, pielęgniarką rodzinną lub dziecięcą lub innym pracownikiem służby zdrowia.

2-3 lata

Twoje dziecko może teraz mówić dłuższymi, bardziej złożonymi zdaniami i coraz lepiej wypowiada słowa. Twoje dziecko może bawić się i mówić w tym samym czasie. Obcy prawdopodobnie zrozumieją większość tego, co mówi Twoje dziecko, zanim skończy trzy lata

3-5 lat

Możesz teraz spodziewać się dłuższych, bardziej abstrakcyjnych i bardziej złożonych rozmów. Na przykład Twoje dziecko może powiedzieć takie rzeczy jak: „Czy wyrośnie na arbuza, bo połknąłem pestkę arbuza?”

Twoje dziecko prawdopodobnie będzie również chciało porozmawiać na szeroki zakres tematów, a słownictwo będzie rosło. Twoje dziecko może wykazać się zrozumieniem podstaw gramatyki, ponieważ eksperymentuje z bardziej złożonymi zdaniami zawierającymi takie słowa, jak „ponieważ”, „jeśli”, „tak” lub „kiedy”. Możesz też spodziewać się ciekawych historii.

5-8 lat

We wczesnych latach szkolnych Twoje dziecko nauczy się więcej słów i zacznie rozumieć, jak współdziałają dźwięki w języku. Twoje dziecko stanie się również lepszym gawędziarzem, gdy nauczy się łączyć słowa na różne sposoby i budować różne typy zdań. Te umiejętności pozwalają również dziecku dzielić się pomysłami i opiniami. Przez osiem lat Twoje dziecko będzie mogło rozmawiać jak dorosły.

Czytaj i udostępniaj dziecku wiele książek i czytaj bardziej złożone książki w miarę dorastania dziecka. Czytanie pozwala dziecku słyszeć słowa w różnych kontekstach, co pomaga w nauce znaczenia i funkcji słów.