Blog


Gdy Twoje dziecko będzie starsze, musi również nauczyć się powiązań między literami na stronie a wypowiadanymi dźwiękami. Aby tak się stało, potrzebuje dużego doświadczenia z:
- zdjęcia i przedmioty – jak możesz mówić o nich słowami
- litery i słowa – ich kształty, dźwięki i nazwy
- dźwięki – jak słowa mogą się rymować, zaczynać i kończyć tymi samymi literami, być dzielone na części, takie jak sylaby, formowane przez mieszanie różnych dźwięków i tak dalej.
Możesz pomóc we wszystkich tych obszarach wczesnego rozwoju umiejętności czytania i pisania Twojego dziecka poprzez:
- komunikowanie się z dzieckiem
- wspólne czytanie
- bawienie się rymowankami i innymi dźwiękami z dzieckiem.
Wspaniałą wiadomością jest to, że możesz to zrobić w sposób przyjemny dla obu stron.

Komunikowanie się: jego znaczenie w rozwoju umiejętności czytania i pisania
Komunikacja z dzieckiem w obie strony pomaga rozwinąć zdolność dziecka do mówienia, słuchania i rozumienia, gdy dorośnie.
Na przykład możesz zauważyć, że Twoje dziecko reaguje na Twoje uśmiechy i dziecięcą mowę. Może próbować naśladować Twoje dźwięki i mimikę. Kiedy powtarzasz wczesne słowa dziecka, zachęca to do dwukierunkowej rozmowy i pomaga dziecku uczyć się słów i rozwijać umiejętności językowe.
Innym przykładem jest śpiewanie z dzieckiem, które uczy go o wznoszeniu się i opadaniu dźwięków. Wprowadza go również w muzykę i historie jego kultury.
Co możesz zrobić?
- Skopiuj dźwięki wydawane przez Twoje dziecko. Możesz używać dziecięcej mowy, czyli kiedy mówisz wolniej, pozwól swojemu głosowi unosić się i opadać oraz powtarzać i podkreślać słowa. Pomaga to dzieciom zrozumieć, jak składa się język.
- Śpiewaj z dzieckiem. Możesz odwiedzić naszą stronę Baby Karaoke, aby dowiedzieć się, co śpiewać.
- Porozmawiaj z dzieckiem o codziennych rzeczach, które wspólnie robicie i widzicie. Na przykład „Zróbmy pranie”, „Spójrz na czerwonego ptaszka” lub „Mniam, jaki miły obiad jemy”.
- Porozmawiaj o uczuciach i porozmawiaj o tym, czy Twoje dziecko jest szczęśliwe, czy smutne. Możesz pomóc, dając jej słowa opisujące jej emocje. Może to pomóc jej zrozumieć, jak czują się inni.
- Dziel się historiami ze swoim dzieckiem. Możesz podzielić się zabawnymi lub interesującymi historiami z dzieciństwa lub opowiedzieć dziecku o przeszłości swojej rodziny. Możecie na zmianę wspólnie tworzyć historię.
- Podkreślaj różne części słów lub różne litery, aby pomóc dziecku zrozumieć, że słowa można podzielić na segmenty. Na przykład możesz powiedzieć „kula” i podkreślić dźwięk „b” lub „ba-na-na” oraz każdą sylabę.
- Słuchaj swojego dziecka. Podążaj za jego przykładem i rozmawiaj o rzeczach, o których chce rozmawiać. Jeśli zada pytanie, daj mu szansę na wymyślenie odpowiedzi, zanim wkroczysz. Na przykład, jeśli Twoje dziecko powie: „Co tam jest to pudełko?”, Możesz powiedzieć: „Jak myślisz, co to jest?”
- Powtarzaj źle wymówione słowa z poprawną wymową. Na przykład, jeśli Twoje dziecko mówi „pasghetti”, możesz powiedzieć: „Tak, mamy spaghetti na obiad”.

Czytanie – jego znaczenie w rozwoju umiejętności czytania i pisania
Warto często czytać z dzieckiem. Najlepiej zacząć czytać od urodzenia, ale na to nigdy nie jest za późno. Czytanie z dziećmi od najmłodszych lat pomaga im rozwinąć solidne podstawy umiejętności czytania i pisania. Promuje również więzi i jest dobre dla relacji z dzieckiem.
Czytanie z dzieckiem:
- pokazuje jej, że książki mogą dostarczać zarówno przyjemności, jak i informacji
- pomaga jej nauczyć się dźwięków liter w języku mówionym
- pomaga jej zrozumieć, że historie nie pochodzą od Ciebie, ale ze słów na stronie – to uczy ją, jak działa drukowane słowo
- pomaga jej rozwinąć szersze słownictwo – książki mogą używać nowych lub nieznanych słów
- poprawia myślenie i umiejętności rozwiązywania problemów
- może sprawić, że Twoje dziecko pomyśli i zacznie mówić o nowej koncepcji, wydarzeniu lub czymś, co je interesuje.
Co możesz zrobić?
- Wybierz książki z klapką, książki dotykowe lub książki z rymowanymi lub powtarzającymi się słowami dla młodszych dzieci.
- Zachęcaj dziecko do trzymania książki i przewracania stron. To pomaga mu zacząć rozumieć, że książka powinna być skierowana w górę, a strony są zawsze przewracane w tym samym kierunku.
- Wsuń palec pod słowa podczas ich czytania, wskazując każde słowo. To uczy Twoje dziecko drukowania i pokazuje, że zawsze zaczynamy od lewej strony i przesuwamy się w prawo podczas czytania angielskiego. Możesz zapytać „Gdzie mam zacząć czytać na tej stronie?” Lub „Czy znasz ten list?”
- Wskaż obrazki i porozmawiaj o obrazkach, na które wskazuje Twoje dziecko.
- Wydawaj dźwięki zwierząt lub innych obiektów w książce – baw się dobrze!
- Odwiedź bibliotekę. Istnieje wiele różnych rodzajów książek, które możesz pożyczyć.
Rymowanie – jego znaczenie w rozwoju umiejętności czytania i pisania
Co możesz zrobić
- Graj w gry wymagające rymowania. Gry w rymowanki pomagają dzieciom docenić początkowe i końcowe dźwięki – na przykład „kot, klepnięcie i mata”. Możesz w nie grać w dowolnym momencie – w samochodzie, podczas zakupów czy przy stole.
- Graj w gry, które wykorzystują dźwięk i rytm słów. Możesz spróbować „Szpieguję” i łamańców językowych, np. „Sprzedaje muszle nad brzegiem morza”.
- Przeczytaj rymowane książki, takie jak The Cat in the hat lub Doodledum dancing.
