Recenzja Książki Autorstwa Nicola O’Byrne – The Rabbit, The Dark And The Biscuit Tin
7 września, 2020
Królik nie jest zmęczony i nie chce iść spać. Potem wpada na sprytny pomysł: jeśli niebo się nie ściemnia, nigdy nie będzie zmuszony do odpoczynku. Wyjmuje więc puszkę po ciastkach, otwiera wieczko, zabiera na zewnątrz i ZATRZASKA. Ciemność jest uwięziona w puszce po ciastkach.
Delikatna i pełna humoru opowieść, która zachęca czytelników do myślenia poza własnymi uczuciami i lękami.

Wydaje się, że to idealne zakończenie, dopóki inne zwierzęta nie są zdenerwowane, a marchewki Królika zaczynają więdnąć w słońcu. W końcu Królik jest zmuszony stawić czoła swoim uczuciom i otworzyć blaszaną pokrywkę po ciastkach. Ku jego wielkiemu zdziwieniu, Dark ma kilka naprawdę bardzo interesujących lekcji.

Odczucia Królika związane z pójściem spać da się odnieść do wielu młodych czytelników, ale jest to także doskonała opowieść o myśleniu o innych ludziach niż my. Działanie Królika z puszką po ciastkach może rozwiązać jego własny problem, ale wywołuje smutek, chaos, a nawet głód otaczających go zwierząt. W końcu staje twarzą w twarz z tym i uznaje, że jego własne uczucia nie zawsze są najważniejsze.

Byłoby to również uroczym towarzyszem do czytania wielkiego klasyka Sowa, która się boi ciemności.
Ilustracje przyciągnęły mnie od razu i sprawiły, że chciałam podnieść ten tytuł. Wyraz twarzy Królika jest silny i pomaga opowiedzieć historię wraz ze słowami. Istnieje również oszałamiająca funkcja rozkładania, w której czytelnicy mogą samodzielnie otworzyć puszkę po ciastkach i uwolnić nocne niebo.

Ta historia jest delikatna we właściwy sposób. Bohater pokonuje swoje lęki i odkrywa, że ten nowy sposób patrzenia na rzeczy jest piękniejszy niż stary. Idealna bajka na dobranoc do czytania w najciemniejsze noce w roku.