Jak zacząć uczyć dzieci angielskiego w domu?
4 września, 2020
Wielu rodziców chciałoby uczyć swoje dzieci angielskiego w domu, ale nie wiedzą, jak zacząć. Przeczytaj nasze sugestie, aby się dowiedzieć!
Ustal rutynę spędzania czasu po angielsku w domu...

Nie ma znaczenia, czy Twój własny angielski jest lub nie jest doskonały!

Najważniejszą rzeczą jest to, że jesteś entuzjastyczny i że dajesz swoim dzieciom dużo zachęt i pochwał. Twoje dziecko zauważy Twój entuzjazm dla języka. Nie martw się, jeśli Twoje dziecko nie zacznie od razu mówić po angielsku. Będą potrzebować trochę czasu, aby przyswoić sobie język. Bądź cierpliwy, a zaczną mówić po angielsku w swoim czasie.

Lepiej jest mieć krótkie, częste sesje niż długie, rzadkie. Dla bardzo małych dzieci wystarczy piętnaście minut. Możesz stopniowo wydłużać sesje wraz z wiekiem dziecka i zwiększeniem jego koncentracji. Zadbaj o to, by zajęcia były krótkie i zróżnicowane, aby przykuć uwagę dziecka.

Staraj się wykonywać pewne czynności o tej samej porze każdego dnia. Dzieci czują się bardziej komfortowo i pewniej, gdy wiedzą, czego się spodziewać. Na przykład możesz zagrać w angielską grę codziennie po szkole lub przeczytać angielską historię ze swoimi dziećmi przed snem. Jeśli masz miejsce w domu, możesz stworzyć kącik angielski, w którym będziesz przechowywać wszystko, co jest związane z językiem angielskim, na przykład książki, gry, płyty DVD lub rzeczy wykonane przez Twoje dzieci. Powtarzanie jest niezbędne – dzieci często muszą wielokrotnie słyszeć słowa i wyrażenia, zanim poczują się gotowe do samodzielnego ich wykonania.

Dzieci uczą się naturalnie, kiedy się bawią. Flash Cards to świetny sposób na nauczanie i powtarzanie słownictwa. Istnieje wiele różnych gier, w które możesz grać przy użyciu Flash Cards, takich jak Memory, Snap, Happy Families i wielu innych.

Korzystanie z codziennych sytuacji

Zaletą nauczania języka angielskiego w domu jest to, że możesz wykorzystać codzienne sytuacje i prawdziwe przedmioty z domu, aby ćwiczyć język w sposób naturalny i kontekstowy. Na przykład:

 • Porozmawiaj o ubraniach, gdy dziecko się ubiera lub gdy sortujesz pranie („Załóżmy twoje niebieskie skarpetki”, „To koszulka taty” itp.).
 • Ćwicz słownictwo związane z zabawkami i meblami, gdy pomagasz dziecku sprzątać sypialnię („Połóżmy Twojego misia na łóżku!”, „Gdzie jest niebieski samochód?”).
 • Naucz się słownictwa związanego z jedzeniem, kiedy gotujesz lub robisz zakupy. Idąc do supermarketu, daj dziecku listę rzeczy do znalezienia (użyj obrazków lub słów w zależności od wieku). Powtórz słownictwo, gdy odkładasz zakupy w domu.

Korzystanie z historii

Młodsze dzieci uwielbiają książki w jasnych kolorach i atrakcyjne ilustracje. Spójrzcie razem na zdjęcia i powiedzcie słowa, wskazując je. Później możesz poprosić dziecko, aby wskazało na różne rzeczy, np. „Gdzie jest kot?” Po chwili zachęć dziecko do wypowiadania słów, pytając „Co to jest?” Słuchanie opowiadań przyzwyczai Twoje dziecko do dźwięków i rytmów języka angielskiego.

Animowane historie w LearnEnglish Kids to dla dzieci doskonały sposób na rozwijanie umiejętności słuchania i czytania. Starsze dzieci mogą wykonać towarzyszące czynności do pobrania, aby sprawdzić zrozumienie.

Korzystanie z piosenek

Piosenki to naprawdę skuteczny sposób na naukę nowych słów i poprawę wymowy. Piosenki z akcjami są szczególnie dobre dla bardzo małych dzieci, ponieważ mogą się przyłączyć, nawet jeśli nie są jeszcze w stanie zaśpiewać piosenki. Działania często pokazują znaczenie słów w piosence.

Nauczanie gramatyki

W przypadku młodszych dzieci nie ma potrzeby wyraźnego nauczania reguł gramatycznych, zamiast tego przyzwyczajaj je do słuchania i używania różnych struktur gramatycznych w kontekście, na przykład “ mam ”, gdy mówisz o czyimś wyglądzie, lub “ musi / nie wolno ‘podczas rozmowy o zasadach ich szkoły. Słyszenie gramatyki używanej w kontekście od najmłodszych lat pomoże dziecku w naturalny i prawidłowy sposób używać jej, gdy będzie starsze.

W przypadku starszych dzieci bardzo przydatne może być nauczanie ich rodzeństwa lub innych członków rodziny. Wyjaśnienie komuś, jak używać gramatyki, pomoże ci samemu ją opanować.

 

Których słów i wyrażeń powinienem nauczyć najpierw?

Decydując, jakich tematów uczyć, weź pod uwagę zainteresowania i osobowość swojego dziecka i pozwól dziecku pomóc w wyborze. Możesz zacząć od niektórych z poniższych tematów:

 • liczby (1–10; 10–20; 20–100)
 • zabarwienie
 • przymiotniki (np. duży, mały, wysoki, szczęśliwy, smutny, zmęczony)
 • Ciało
 • zabawki
 • ubranie
 • zwierzęta (np. zwierzęta domowe, zwierzęta gospodarskie, dzikie zwierzęta)
 • jedzenie

Ważne jest również, aby dziecko przyzwyczaiło się do języka „czasu angielskiego”, więc za każdym razem używaj tych samych zwrotów z dzieckiem, np. „Czas na angielski! Usiądźmy. Którą piosenkę zaczniemy dzisiaj? ”Dzieci wkrótce będą rozumieć wyrażenia takie jak proszę; Dziękuję Ci; Czy mogę dostać …?; Gdzie jest …?; Wskaż…; Jaki to kolor?; To…; Podoba mi się …; Nie lubię…

Niezależnie od Twojego podejścia, najważniejszą rzeczą jest relaks, dobra zabawa i sprawienie, by nauka języka angielskiego była przyjemnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka.