Czytanie z Dziećmi od Urodzenia
4 września, 2020
Dlaczego czytanie z dzieckiem jest ważne? Dzielenie się historiami, mówienie i śpiewanie pomaga dziecku w rozwoju na wiele sposobów. Wykonywanie tych czynności codziennie pomaga dziecku zapoznać się z dźwiękami, słowami, językiem, a ostatecznie z wartością i radością płynącą z książek. To wszystko buduje wczesne umiejętności czytania i pisania Twojego dziecka i pomaga mu z powodzeniem czytać w późniejszym życiu. Czytanie historii pobudza również wyobraźnię Twojego dziecka i pomaga mu poznać otaczający go świat. To świetny czas, aby związać się z dzieckiem i spędzić razem czas.
Czytanie, opowiadanie historii, rozmowa i śpiewanie z dzieckiem pomaga mu uczyć się dźwięków, słów i języka.

Dzielenie się książkami z dzieckiem

Nawet małe dzieci mogą uczyć się z czytania z tobą książek. Na przykład możesz:

  • czytaj powoli i spędzaj czas na każdej stronie po przeczytaniu słów – pozwoli to dziecku skupić się na kształcie słów i obrazków
  • przewracaj strony podczas czytania z dzieckiem – to pokazuje mu, jak korzystać z książki
  • wskaż i nazwij znane i nowe rzeczy, które Twoje dziecko widzi na stronie, zamiast czytać słowa – im więcej słów słyszą dzieci, tym więcej słów się uczą
  • Zmieniaj ton swojego głosu podczas czytania – dzięki temu dziecko będzie łatwiej wychwytywać różne dźwięki mowy, co jest ważnym krokiem w kierunku samodzielnego wydawania dźwięków.
  • Oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać czas na czytanie z dzieckiem:

Skonfiguruj w domu specjalne miejsce do czytania – na przykład krzesło, kanapę lub worek fasoli, który jest wystarczająco duży i wygodny dla Ciebie i dziecka, z pudełkiem książek lub półką w pobliżu.

Zrób rutynę i spróbuj udostępniać co najmniej jedną książkę każdego dnia. Na przykład dzielenie się książką może być relaksującym sposobem na zakończenie dnia.

Wyłącz telewizor lub radio i znajdź ciche miejsce, aby dziecko mogło usłyszeć Twój głos.

Wypróbuj zabawne dźwięki  – graj i baw się dobrze!

Trzymaj książkę dość blisko dziecka, aby mogło widzieć. Możesz trzymać dziecko blisko siebie, na kolanach lub siedzieć przed nim podczas czytania, aby ona również widziała Twoją twarz.

Czytając dziecku, staraj się czytać powoli. Wskazuj słowa i obrazki na każdej stronie i zmieniaj ton swojego głosu podczas czytania.

Co czytać z dzieckiem

Jest tak wiele książek do wyboru, że trudno jest wiedzieć, od czego zacząć.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci lubią książki, które mają dobre rymy, rytm i powtarzalność. To powtarzanie i rymowanie pomaga dzieciom w nauce.

Od urodzenia dziecka możesz chcieć poszukać:

  • książki w jasnych kolorach lub proste, duże i kontrastowe zdjęcia, takie jak czarno-białe zdjęcia – są one interesujące i łatwe do skupienia przez dzieci
  • książki o różnych teksturach, aby dziecko mogło słyszeć, widzieć i czuć książkę
  • książki ze zdjęciami niemowląt i twarzy
  • miękkie, wodoodporne plastikowe i materiałowe książeczki, które można włożyć do buzi dziecka i do kąpieli.
Niemowlęta lubią słuchać książek z dobrym rymem, rytmem i powtórzeniami.